Kosgeb Hibe ve Faizsiz Krediniz Hazır

slayt2Girişimcilere destek olan Kosgeb 2016 yılından itibaren dağıttığı hibe ve faizsiz kredilerle  yatırımcıların gölünde taht kurmayı başardı.

Kosgeb Hibe ve Faizsiz Kredi, 2016 yılından önce 30 Bin Türk Lirası gibi bir maliyeti Hibe olarak sunarken bunun yanında 70Bin TL de faizsiz kredi olanağı sunuyordu.

Hibe tutarı  hazırlayacağınız KOSGEB projesine göre değişiklik arzedebiliyor.

KOSGEB Hibe ve Kredilerinde Artış Var
Kosgeb Hibe ve Faizsiz Kredi , 2016 yılından önce girişimcilere 30 bin TL destek sağlıyordu. Bunun yanı sıra 70 Bin Türk Lirası da girişimcilerin faizsiz bir şekilde ödeme yapmalarını sağlayan bir kredi imkanı sunuyordu. Fakat Kosgeb Hibe ve Faizsiz Kredi 2016 yılı itibari ile mecliste alınan en önemli kararlardan birisi KOSGEB adına oldu. 30 Bin Türk Lirası olan hibeyi bir anda devlet 50 Bin Türk yan_bannerLirasına yükseltti. Vermiş olduğu 70 Bin Türk Lirası değerindeki faizsiz kredide de değişikliklere giderek bu krediyi 30 Bin Türk Lirası daha artırarak 100 Bin Türk Lirasına çıkarmış oldu. Bu sayede girişimciler hayallerini gerçekleştirmek adına çok daha kolay ve emin adımlarla ilerleme yetisine sahip oldular.

KOSGEB Yaş Sınırı Nedir?
KOSGEB’in sunmuş olduğu Kosgeb Hibe ve Faizsiz Kredi avantajlardan doğal olarak her girişimci yararlanmak isteyecektir. İnsanların bu konuda çok merak ettiği şeylerden birisi son zamanlarda yaş sınırı. Bazı insanların ‘’29 yaş sınırı varmış’’ demeleri ile de gittikçe herkesin kafasında bir soru işareti oluşuyor. Bu konuyu sizin için detaylı bir şekilde ele aldık. 29 yaş sınırı aslında var fakat Hibe için ya da kredi için geçerli değil. 29 yaş sınırında olan durum; KOSGEB’in KOBİ girişimci destekçilerinden yararlanabilmek için iş geliştirme merkezine yönetmek üzere kurulu olan tüzel kişiler yararlanabiliyor. Girişimci desteklerinden yararlanabilmek için KOSGEB girişimci sertifikasının alınması gerekli. İşte bu sertifika için yaş sınırı 29. İnsanların burada yaşadığı bu algıyı bu yazımız sayesinde umarım değiştirebiliriz.

Ve bir diğer soru şu; ‘’Peki, hibe ve faizsiz kredi için yaş sınırı nedir?’’. Devlet girişimci ruhlarda yaş sınırı aramamaktadır. 18 yaşını geçmiş olmanız bu durum için yeterlidir. Bu yüzden KOSGEB belgesini her yaşta alabilir ve istediğiniz iş için girişimciliğinizi konuşturarak hazırlayacağınız proje ile hibe ve faizsiz krediyi alabilirsiniz.
KOSGEB Hibe Dağılımları

İşletmenin kuruluşunda gider olarak kullanabileceğiniz hibe fiyatı 2 Bin Türk Lirası. (Geri ödemesiz) Alet, edevat, makine, teçhizat gibi ofis donanımlarında kullanabileceğiniz üzere verilen hibe ise 18 Bin Türk Lirası olarak belirlendi (Geri ödemesiz) İşletmenizde çalışacak personelin maaşı, işletmenin aylık kira bedeli için kullanabileceğiniz hibe ise 30 Bin Türk Lirası olarak belirlendi. Burada dikkat edilmesi gereken konu çalışanlarının maaşının maksimum 2500 Türk Lirası olması gerektiğidir. (Geri ödemesiz) Geri ödemeli olarak tek dikkat çeken maliyet ise faizsiz 100 Bin Türk Lirası olan kredi. Bu kredide de değişikliğe giden devlet, 24 aylık geri ödeme süresini 30 aya çıkararak girişimcilerin daha rahat hareket edebilmelerini sağladı.